Please use this identifier to cite or link to this item: http://repositsc.nuczu.edu.ua/handle/123456789/10309
Title: Лютеранство и реформатство в общественно-политической жизни Саксонии второй половины XVI века: от конкуренции к конфликту
Authors: Каріков, Сергій Анатолійович
Keywords: Саксонія
реформатство
конфесыоналызацыя
лютеранство
курфюрст Август Саксонський
Issue Date: 2019
Publisher: НТМТ
Citation: Древности 2019. Т. 17
Abstract: У статті розглянуто проблему відносин лютеран і кальвіністів у Саксонії у другій половині XVI століття. Проаналізовано становлення реформатства в Німеччині і спроби його прихильників розширити свій вплив. Показано, що поширення кальвінізму в Саксонії було пов’язане з виникненням філіпістского течії в лютеранстві. Відзначено, що між філіпістами та гнезіолютеранами існувала жорстка конкуренція, що привело до численних дискусій серед лютеран. Зазначено, що політика територіальної влади Саксонії в другій половині XVI століття пройшла кілька етапів: від нейтрального ставлення щодо теологічних дискусій до розгрому філіпізму при Августі, від підтримки 12 реформатства при Крістіані I до ліквідації його впливу при Софії і Крістіані ІІ. Зроблено висновок, що відносини між лютеранами і кальвіністами в Саксонії у другій половині XVI ст. пройшли шлях від гострої конкуренції до прямого конфлікту, пов’язаного з напруженою ідейною боротьбою між гнезіолютеранами і філіпістами всередині самого євангелічного табору. Як кальвіністи, так і лютерани протягом зазначеноїї боротьби прагнули конституювати основи власного віровчення. Для реформатства подібну роль відіграла розробка Гейдельберзького катехізису, для лютеранства – затвердження «Формули згоди», пов’язане з перемогою курсу Августа Саксонського на викорінення філіпізму. Спроба реставрації філіпістського вчення при Крістіані І мала тимчасовий успіх, але в підсумку виявилася невдалою передусім унаслідок протидії прибічників уже оформленої лютеранської ортодоксії.
URI: http://repositsc.nuczu.edu.ua/handle/123456789/10309
Appears in Collections:Кафедра соціальних і гуманітарних дисциплінItems in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.