Please use this identifier to cite or link to this item: http://repositsc.nuczu.edu.ua/handle/123456789/11816
Title: Математична модель запобігання надзвичайним ситуаціям, викликаних пожежами радіоактивно-забруднених лісів
Authors: Тарадуда, Дмитро Віталійович
Качур, Тарас Валентинович
Демент, Максим Олександрович
Собина, Віталій Олександрович
Keywords: надзвичайна ситуація
радіоактивне забруднення
запобігання надзвичайним ситуаціям
пожежа
лісовий масив
безпілотний літальний апарат
математична модель
Issue Date: Dec-2020
Publisher: Національний університет цивільного захисту України
Citation: Збірка наукових праць "Проблеми надзвичайних ситуацій"
Series/Report no.: 32;
Abstract: Теоретично обґрунтовано математичну модель запобігання надзвичайним ситуаціям, викликаних пожежами в радіоактивно-забруднених лісових масивах. Модель являє собою систему з трьох аналітичних залежностей: перша дозволяє обчислювати ймовірність виявлення радіоактивного передвісника пожежі лісового масиву в залежності від геометричних розмірів контрольованого району лісу, часу пошуку і пошукових зусиль, що прикладаються і визначаються стратегіями пошуку; друга дозволяє розрахувати значення пошукових зусиль (пошукової продуктивності) в залежності від геометричних розмірів радіоактивної аномалії і дальностей її виявлення основним і додатковим каналами; третя визначає дальності виявлення радіоактивної аномалії в залежності від швидкості і висоти польоту безпілотних літальних апаратів. Проведено експериментальну перевірку працездатності запропонованої математичної моделі за допомогою лабораторної установки і методики проведення експериментів з її використанням. Так встановлено, що особливо на ранніх стадіях загоряння, працює сферичний закон: фронт хвилі розширюється як стінки циліндра, і інтенсивність випромінювання зменшується пропорційно відстані. Це означає, що внаслідок релаксаційних процесів, що відбуваються в атмосфері, відбувається загасання випромінювання на величину, конкретне значення якої залежить від частоти випромінювання і деяких фізичних параметрів приземних шарів атмосфери. Врахування отриманих у роботі результатів при запобіганні розвитку надзвичайної ситуації викликаної пожежею в радіоактивно-забрудненому лісовому масиві дозволяє приймати керівнику ліквідації надзвичайної ситуації правильні управлінські рішення та забезпечити безпечні умови роботи для рятувальників. Подальші дослідження планується присвятити розробці методики прогнозування надзвичайних ситуацій, викликаних пожежами радіоактивно-забруднених лісів з використанням розвідувальних безпілотних літальних апаратів.
Description: Качур Т.В. Математична модель запобігання надзвичайним ситуаціям, викликаних пожежами радіоактивно-забруднених лісів / Т.В. Качур, В.О. Собина, Д.В. Тарадуда, М.О. Демент // Проблеми надзвичайних ситуацій. – Зб. наук. пр. – Харків: НУЦЗУ, 2020. – Вип. 32
URI: http://repositsc.nuczu.edu.ua/handle/123456789/11816
ISSN: 2524-0226
Appears in Collections:Кафедра організації та технічного забезпечення аварійно-рятувальних робітItems in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.