Please use this identifier to cite or link to this item: http://repositsc.nuczu.edu.ua/handle/123456789/19177
Title: Механізми формування комплексних засад протидії гібридним загрозам та гібридній війні у контексті визначення проблематики «сірих зон»
Authors: Хряпинський А. П., Хмиров І.М.
Keywords: Ключові слова: управління, гібридні загрози, протидія та превенція, інноваційний розвиток, протидія загрозам, превенція загрозам, гібридні загрози в управлінні.
Issue Date: 17-Aug-2023
Citation: Державне управління: удосконалення та розвиток.
Series/Report no.: Вип. № 8. 2023. DOI: https://doi.org/10.32702/2307-2156.2023.8.8;
Abstract: В умовах воєнного стану в Україні та відкритої повномасштабної збройної агресії росії проти України, гібридні загрози, як явище та концепція, швидко опинились у центрі дискурсу політики безпеки ще у 2014 році. Природа антагоністичних загроз нашим відкритим, демократичним суспільствам і процесам прийняття політичних рішень розширилася, а інтенсивність і потенційна шкода такого роду антагоністичної поведінки зросла. Протягом останніх років спостерігався швидкий розвиток досліджень і аналізу, а також практичних дій, природний розвиток, враховуючи погіршення ситуації з політикою безпеки в Європі та розширення масштабів антагоністичних державних загроз, з якими ми стикаємося. Існує потреба краще зрозуміти це явище, щоб мати можливість виявити та ідентифікувати його, створити стійкість проти нього та, нарешті, протистояти йому. Зараз теорія і практика стрімко розвиваються рука об руку. Між аналітиками та практиками в цій галузі точаться жваві дебати. Не буде надмірним перебільшенням сказати, що зараз це є науковою межею політики безпеки. Ми знаходимося в процесі розробки нової спільної стратегічної культури, як на національному, так і на міжнародному рівнях, щодо того, як саме керувати цими антагоністичними загрозами в мирний час.
Description: Останніми роками міжнародне середовище безпеки перетворилося на нестабільну та дедалі сірішу зону війни та миру. Виклики безпеці, які виникають через гібридні загрози та гібридну війну (надалі за текстом – «HT&HW»), сьогодні займають перше місце в порядку денному безпеки по всьому світу. Однак, незважаючи на увагу та зростаючий обсяг досліджень з конкретних питань, існує неминуча потреба в дослідженнях, які привертають увагу до того, як ці виклики можна вирішити, щоб розробити комплексний підхід до виявлення, аналізу та протидії HT&HW. Як відомо, з плином часу сіра зона між миром і війною значно розширилася, що підкреслює необхідність розуміння гібридної війни та пов’язаних із нею загроз. Західні демократії – це не лише ті держави, які найчастіше підпадають під дію гібридних заходів, але й найбільш вразливі. Через те, що вони є відкритими, плюралістичними та ліберальними суспільствами зі свободою преси та верховенством права, західні демократії демонструють як притаманні слабкості, на які можна націлити, так і невід’ємні обмеження – зокрема через верховенство права та основні свободи – які обмежують можливості для оборонні дії. Західні уряди все більше визнають ці вразливі місця, які розробили низку організацій для їх вирішення, хоча координація в багатьох випадках залишається слабкою. Сучасній науці щодо цих явищ бракує загального визначення, а використання термінології залишається суперечливим. Насправді HT&HW – це лише два з безлічі різних, але збігаються, концепцій, які використовуються для опису подібного явища, де «асиметрична війна», «війна шостого покоління», «безконтактна війна», «сірі війни», «нова війна», «війна наступного покоління», «неоднозначна війна», «нерегулярна війна», «нелінійна війна», «конфлікт повного спектру» та «нетрадиційна війна» є прикладами більш-менш синонімічних термінів [1, c. 140-141].
URI: http://repositsc.nuczu.edu.ua/handle/123456789/19177
ISSN: 2306-6806
Appears in Collections:Статті

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
PDF_doi.org10.327022307-2156.2023.8.8 .pdf264,26 kBAdobe PDFView/Open


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.